Zarząd Centrum Nowoczesnych Technologii S.A. z siedzibą w Sosnowcu ("Emitent", "Spółka") informuje, że w związku z żądaniem akcjonariusza Spółki z dnia 6 czerwca 2019 roku skierowanym do Zarządu Spółki podczas obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki (ZWZ), o udzielenie informacji w trybie art. 428 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej: "KSH"), Zarząd Emitenta przekazuje w dniu 19 czerwca 2019 roku do publicznej wiadomości, listę pytań otrzymanych od akcjonariusza wraz z odpowiedziami Zarządu.
Centrum Nowoczesnych Technologii S.A.
1. Maxer - odbiorca w upadłości. Czy realizacja kontraktu nie jest zagrożona?
- Informacja zawarta na str. 34-35 jednostkowego sprawozdania finansowego CNT S.A.: "Maxer S.A. w upadłości - zgodnie z zapisami umowy cesji wierzytelności płatności w wysokości 97,5% kwoty netto każdej faktury wystawionej przez Generalnego Wykonawcę (MAXER S.A. w upadłości) na Zamawiającego: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (dalej: Wody Polskie) są dokonywane przez Zamawiającego (Wody Polskie) bezpośrednio na konto Generalnego Podwykonawcy (tj. Lidera Konsorcjum - CNT S.A.) oraz Członka Konsorcjum (ETP S.A.)".
- Realizacja kontraktu nie jest zagrożona.
2. Na jakim etapie jest realizacja stopnia wodnego na Odrze? Czy istnieją opóźnienia w płatnościach?
- Realizacja kontraktu przebiega zgodnie z założonym harmonogramem wynikającym z treści Umowy. W ramach realizacji kontraktu pod nazwą "Budowa stopnia wodnego Malczyce na rzece Odrze" pozostały do wykonania prace związane m.in. z likwidacją grodzy budowlanej jazu stałego, roboty wykończeniowe w dole budowlanym jazu stałego oraz odtworzenie dróg.
- Nie istnieją opóźniania w płatnościach.
3. Czy kontrakty uwzględniają wzrost cen materiałów, płac?
- Odpowiedź na to pytanie nie może zostać udzielona, gdyż szczegóły kontraktu objęte są tajemnicą, której złamanie może narazić Spółkę na szkodę (Podstawa prawna §2 art. 428 KSH)
________________________________________________________________________________________
1. Strata 8 mln - z czego wynika? - Czy jest wynikiem spekulacji na rynku energii?
- GET EnTra sp. z o.o. jest odrębnym od CNT S.A. podmiotem gospodarczym posiadającym własne organy tj. Zarząd, Radę Nadzorczą i Zgromadzenie Wspólników oraz własną sprawozdawczość. Z uwagi na charakter prowadzonej działalności przez Get EnTra Sp. z o.o. gdzie nie wszystkie kontrakty zakupu są zawierane dokładnie w tym samym momencie, co kontrakty sprzedaży, Get EnTra Sp. z o.o. może być narażona na ryzyka rynkowe związane z posiadaniem częściowo otwartej pozycji i nagłą zmianą cen na rynku co miało miejsce w roku 2018.
W roku 2018 wystąpiły niespotykane dotąd na rynku energii wahania niektórych cen kontraktów terminowych notowanych na Towarowej Giełdzie Energii S.A., mające znaczny wpływ na osiągnięte wyniki finansowe spółki. Zdarzenia te miały zdecydowanie negatywny wpływ na zyskowność Spółki zależnej GET EnTra sp. z o.o. w roku 2018.
- Zarząd Emitenta proponuje zapoznać się z raportem bieżącym nr 65/2018 oraz ze Skonsolidowanym raportem okresowym Grupy Kapitałowej na III kwartał 2018 r. (str. 57-58), gdzie opisane zostały czynniki mające wpływ na powstanie ww. straty.
2. Czy Tomasz Krzyżewski został odwołany ze spółki w związku z poniesioną stratą?
- Informacja zawarta na str. 12 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy CNT za 2018 rok: "W dniu 27 sierpnia 2018 roku Pan Tomasz Krzyżewski złożył rezygnację z funkcji Członka Zarządu GET EnTra sp. z o.o."
3. Ustalone zostały miary ryzyka:
Czy te limity zostały przekroczone w 2018 roku?
- W GET EnTra sp. z o.o. system kontroli wewnętrznej polega na wycenie rynkowej wszystkich otwartych pozycji i zestawieniu wolumetrycznym tych pozycji (mtm). Dodatkowo, Spółka ma wyznaczony limit wolumetryczny transakcji oraz wartości Value at Risk, którego nie powinna przekraczać zgodnie z przyjętą Procedurą Kontroli Ryzyka. Ujawnienie przez Spółkę czy i kiedy poziomy ryzyka w roku 2018 zostały przekroczone jest ujawnieniem wewnętrznej Procedury Kontroli Ryzyka i stanowi tajemnicę handlowa spółki.
4. Ile wynosi wartość Value at Risk na koniec 2018 roku?
- Ujawnienie poziomu Value at Risk na koniec 2018 roku stanowi ujawnienie wewnętrznej Procedury Kontroli Ryzyka i stanowi tajemnicę handlową spółki. Równocześnie w ocenie Zarządu CNT S.A. powyższe pytanie zadane przez akcjonariusza w trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia CNT S.A. w dniu 6 czerwca 2019 roku nie spełnia kryteriów określonych w art. 428 § 1 Kodeksu spółek handlowych - nie dotyczy spółki i nie jest uzasadnione dla oceny spraw objętych porządkiem obrad ZWZ CNT S.A.
5. Po co utrzymywany jest oddział w Czechach? Jakie są koszty utrzymywania tego oddziału? Czy jest on utworzony ze względów podatkowych?
- GET EnTra sp. z o.o. jest odrębnym od CNT S.A. podmiotem gospodarczym posiadającym własne organy tj. Zarząd, Radę Nadzorczą i Zgromadzenie Wspólników oraz własną sprawozdawczość. W ocenie Zarządu CNT S.A. powyższe pytanie zadane przez akcjonariusza w trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia CNT S.A. w dniu 6 czerwca 2019 roku nie spełnia kryteriów określonych w art. 428 § 1 Kodeksu spółek handlowych - nie dotyczy spółki i nie jest uzasadnione dla oceny spraw objętych porządkiem obrad, gdyż zatwierdzenie Sprawozdania finansowego GET EnTra sp. z o.o. za 2018 rok było przedmiotem obrad Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników GET EnTra sp. z o.o.
6. Czy są możliwe do sporządzenia prognozy wyników Spółki? W jakim stopniu wynik uzależniony jest od spekulacji na rynku energii?
- GET EnTra sp. z o.o. jest odrębnym od CNT S.A. podmiotem gospodarczym posiadającym własne organy tj. Zarząd, Radę Nadzorczą i Zgromadzenie Wspólników oraz własną sprawozdawczość. W ocenie Zarządu CNT S.A. powyższe pytanie zadane przez akcjonariusza w trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia CNT S.A. w dniu 6 czerwca 2019 roku nie dotyczy Spółki CNT S.A. ani spraw objętych porządkiem obrad ZWZ CNT S.A., gdyż zatwierdzenie Sprawozdania finansowego GET EnTra sp. z o.o. za 2018 rok było przedmiotem obrad Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników GET EnTra sp. z o.o.
________________________________________________________________________________________
Centrum Nowoczesnych Technologii Spółka Akcyjna sp.k.
1. Czy Zarząd podjął kroki w 2018 roku mające na celu wyszukanie nowej inwestycji po zakończeniu Nowej 5 Dzielnicy?
- Informacja zawarta na str. 15 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy CNT za 2018 rok: "Działalność spółki komandytowej skoncentrowana jest na inwestycji realizowanej na nieruchomościach nabytych przez spółkę zależną, a zlokalizowanych w Krakowie przy ul. Wrocławskiej 53. Na w/w nieruchomościach spółka zależna realizuje inwestycję deweloperską w postaci budowy osiedla mieszkaniowego pod nazwą "Nowa 5 Dzielnica" (dalej N5D) wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą oraz sprzedaż lokali mieszkalnych i użytkowych."
Jak wynika z powyższego Centrum Nowoczesnych Technologii Spółka Akcyjna sp. k. jest spółką powołaną do realizacji inwestycji pod nazwą "Nowa 5 Dzielnica", z tego też względu Zarząd CNT S.A. (działając w imieniu komplementariusza Spółki komandytowej) nie przewiduje na chwilę obecną realizacji innych inwestycji przez tę spółkę zależną.
2. Jaki jest sens zmniejszenie udziałów w spółce z września 2018 roku, a później transfer tych środków do spółki CNT S.A. sp.k.? Czy pozostali akcjonariusze w ten sam sposób zasilili środkami spółkę komandytową?
- Obniżenie wkładów we wrześniu 2018 roku było decyzją wszystkich wspólników spółki komandytowej i zostało przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
- Informacja zawarta na str. 62 jednostkowego sprawozdania finansowego CNT S.A.:
"W roku 2018 Spółka udzieliła pożyczek spółce zależnej Centrum Nowoczesnych Technologii Spółka Akcyjna spółka komandytowa. Saldo tych pożyczek na dzień 31.12.2018 r. wynosiło łącznie 9 000 tys. PLN, z terminem spłaty do dnia 31 sierpnia 2019 roku. Odsetki i prowizje ustalone zostały na warunkach rynkowych."
"W lutym 2019 roku Spółka udzieliła pożyczki spółce zależnej Centrum Nowoczesnych Technologii Spółka Akcyjna spółka komandytowa na kwotę 3 000 tys. PLN z terminem spłaty do dnia 31 sierpnia 2019 roku. Odsetki i prowizje ustalone zostały na warunkach rynkowych.
W dniu 3 kwietnia 2019 roku w ramach standardowych narzędzi zarządzania środkami pieniężnymi na poziomie Grupy Kapitałowej Emitent udzielił kolejnej pożyczki spółce zależnej Centrum Nowoczesnych Technologii Spółka Akcyjna spółka komandytowa na kwotę 20 000 tys. PLN z terminem spłaty do dnia 31 marca 2020 roku. Odsetki i prowizje ustalone zostały na warunkach rynkowych (WIBOR 3M plus marża).
W dniu 3 kwietnia Emitent zawarł również aneksy do Umów pożyczek udzielonych Centrum Nowoczesnych Technologii Spółka Akcyjna spółka komandytowa w 2018 roku na kwotę 9 000 tys. PLN oraz w lutym 2019 roku na kwotę 3 000 tys. PLN, na podstawie których wydłużeniu uległ termin spłaty ww. pożyczek do dnia 31 marca 2020 roku. Pozostałe zapisy ww. Umów pożyczek zachowały dotychczasowe brzmienie.
Pożyczki udzielone w Grupie są opisane w dokumentacji cen transferowych. Pożyczki zostały udzielone na podstawie umów pisemnych. Warunki wszystkich pożyczek kształtują się tożsamo. Celem udzielenia pożyczek było finansowanie bieżącej działalności spółki. Pożyczek udzielono odpłatnie tj. z oprocentowaniem i prowizją od udzielenia. Umowy nie wymagają dodatkowych uzgodnień w momencie dokonania wcześniejszej spłaty danej pożyczki. Pożyczkodawca jest zobowiązany do zwrotu pożyczek w terminach wskazanych w umowach."
3. Na jakich warunkach została udzielona pożyczka?
- Informacja zawarta na str. 62-63 jednostkowego sprawozdania finansowego CNT S.A. gdzie opisano wszystkie udzielone pożyczki, w tym te po dniu bilansowym oraz obowiązujące umownie zasady i oprocentowanie pożyczek (tabela na str. 63). Dodatkowo spółka prowadzi w tym zakresie dokumentację cen transferowych, a odsetki i prowizje ustalone zostały na warunkach rynkowych.
4. Czy kontrakt z firmą Grimbud, Eiffage zawiera klauzule zmiany wartości kontraktu ze względu na wzrost cen materiałów, płac?
- Informacja zawarta na str. 34 skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy CNT: "realizowane przez Spółkę umowy z Wykonawcami są podpisane na zasadach umów ryczałtowych" i w związku z tym wynikające z ww. umów wynagrodzenie ryczałtowe nie ulegnie zmianie.
5. Czy spółka przekazała za darmo mieszkanie p. Joannie Mazur?
- W ocenie Zarządu CNT S.A. powyższe pytanie zadane przez akcjonariusza w trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia CNT S.A. w dniu 6 czerwca 2019 roku nie spełnia kryteriów określonych w art. 428 § 1 Kodeksu spółek handlowych - nie dotyczy spółki i nie jest uzasadnione dla oceny spraw objętych porządkiem obrad ZWZ CNT S.A.
6. Jeśli przekazała to dlaczego w mediach nie zadbano o wizerunek spółki w trakcie tego działania, natomiast zadbano o wizerunek p. Jakubasa?
- W ocenie Zarządu CNT S.A. powyższe pytanie zadane przez akcjonariusza w trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia CNT S.A. w dniu 6 czerwca 2019 roku nie spełnia kryteriów określonych w art. 428 § 1 Kodeksu spółek handlowych - nie dotyczy spółki i nie jest uzasadnione dla oceny spraw objętych porządkiem obrad ZWZ CNT S.A.
________________________________________________________________________________________
Energopol - Południe sp. z o.o.
1. Działalność zawieszona do 1 lipca? Jaki jest sens utrzymywania spółki?
- W ocenie Zarządu CNT S.A. powyższe pytanie zadane przez akcjonariusza w trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia CNT S.A. w dniu 6 czerwca 2019 roku nie spełnia kryteriów określonych w art. 428 § 1 Kodeksu spółek handlowych - nie dotyczy spółki i nie jest uzasadnione dla oceny spraw objętych porządkiem obrad ZWZ CNT S.A.
Podstawa prawna: § 19 ust. 1 pkt 12 Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2018 r. poz. 757).
Zwiń raport